21 lutego 2014

P90X - co to jest? Część I

Czy to możliwe aby w ciągu zaledwie 90 dni całkowicie odmienić swoje ciało i życie? Czy to możliwe aby w tak krótkim czasie zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie spadła do ponad 50%. Odpowiedź brzmi: TAK!  A wszystko dzięki niesamowitemu treningowi jakim jest P90X. Ten plan treningowy pozwala na dużą utratę wagi i tkanki tłuszczowej. Dzięki czemu mamy widoczny przyrost masy mięśniowej zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wiele osób zgodnie twierdzi, że P90X: "to nie jest zwykły trening, to sposób na nowe, lepsze życie!." W czym więc tkwi sekret P90X?


Co to jest P90X?

P90X to intensywny program fitness, który został opracowany przez guru fitnessu Tony'ego Hortona. Trwa on 3 miesiące czyli 90 dni. Każdy miesiąc to 4 tygodnie ćwiczeń, z czego ten 4 to tzw. recovery week, który mimo swojej nazwy nie jest tygodniem lekkim. Program składa się z 1 filmu wprowadzającego do całego programu oraz 12 filmów instruktażowych, które włączamy według ściśle ustalonego harmonogramu. 1 płytka to 1 trening, który trwa od 60 do 90 minut, z 30 sekundowymi przerwami między seriami. Każdego dnia ćwiczymy inne partie ciała. Ćwiczenia wykonujemy przez 6 dni w tygodniu. 7 dnia mamy opcję odpoczynku lub opcję wybrania ćwiczeń "Stretch X", czyli ćwiczeń rozciągających. 

Co jest potrzebne do treningu?

Trening możemy wykonywać w domu, z wykorzystaniem niewielkiej ilości akcesoriów do fitnessu, takich jak:
 • hantle,
 • drążek,
 • mata do ćwiczeń,
 • kostki do jogi,
 • uchwyt do pompek. 
Zapewne jest to zmartwienie dla niejednej osoby aby móc zakupić powyższe akcesoria, jeśli nie ma się ich w domu. W następnym poście pokarzę Ci jak można je zastąpić jedną, tanią rzeczą :)

Rodzaje treningu P90X?

Do wyboru mamy 3 rodzaje P90X:
 • CLASSIC- to podstawowy program, idealny dla osób początkujących. Skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Pozwala on na redukcję tkanki tłuszczowej i rozbudowę masy mięśniowej. Jest to mieszanka treningu siłowego i cardio. 
 • LEAN - ten program powstał z myślą o kobietach. Trening nastawiony jest na spalanie tkanki tłuszczowej bez nadmiernej rozbudowy mięśni. Dzięki niemu można dużo schudnąć.
 • DOUBLESS - jest to program dla osób, które ukończyły wersję Classic lub Lean. Zakłada trenowanie dwa razy dziennie (rano i wieczorem).  

Dla kogo trening?

Program nie należy do łatwych, a raczej do trudnych. Osoby, które od długiego czasu nie były aktywne fizycznie powinny moim zdaniem zacząć od czegoś lżejszego. Na dobry początek odpowiednie byłyby ćwiczenia np. z Mel B aby móc przyzwyczaić nasze ciało do wysiłku. Następnie możemy sięgnąć po P90X w wersji Classic lub Lean. Niektóre ćwiczenia z programu początkowo można wykonywać w wersji lżejszej. Trening Doubless jest przeznaczony dla osób zaawansowanych, które są w formie i mają dobrą kondycję.

W czym tkwi sukces P90X?

Większość treningów po jakimś czasie zaczyna nas nudzić, a ciało przyzwyczaja się do tych samych ćwiczeń. W wyniku czego w pewnym momencie przestajemy widzieć efekty naszych treningów. Co bardzo często powoduje u nas spadek motywacji. Program P90X to pełna różnorodność ćwiczeń. Każdego dnia ćwiczymy inną partię ciała, a nasz organizm doznaje "szoku". "Szokowanie mięśni" zachodzi dzięki przeplatanym treningom, w skład których wchodzą: ćwiczenia siłowe, cardio, elementy sztuk walki, rozciąganie oraz joga. Dzięki takiemu układowi nasze mięśnie mają czas na regenerację i nie mają czasu na to aby przyzwyczaić się do danych ćwiczeń. I w tym tkwi sekret tego programu :)

Gdzie kupić P90X? Kliknij TUTAJ .

Pozdrawiam

2 komentarze :

 1. Hej chce zacząć ćwiczyć P90X LEAN ale nie mogę znaleśc żadnych filmików na każdy dzień pomogłabyś ?

  OdpowiedzUsuń
 2. podbijam pytanie :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.